KALIP KIRMA DELME MAKİNELERİ:

Kalıpların, silindire düzgün ve sağlam bir şekilde takılabilmesi için gerekli yerlere delik açıp, kenarlarını otomatik olan kıvıran cihazlardır. Kalıp üzerindeki işareti kamera ile görerek işlem yapar ve gerek kullanıcı gerekse de kalıp kesiminden gelebilecek hataları devre dışı bırakır, aksi halde bu hatalar ancak baskı sırasında fark edilir hem zaman hem de maliyet kaybına sebep olur. Bu cihazlar, kullanım yoğunluğuna a göre sınıflandırılabilirler: Pika ve Alliance serileri.

Pika:

Tek adımda, hem kırma hem de delme yapabilen bu cihaz, istendiği takdirde sadece kenara dayayarak da bu işlemleri (kamerasız mod) yapabilir. Saatte 180 kalıp kırabilir. Hem single hem double kalıpları işleyebilen bu cihazın kabul ettiği en büyük kalıp ebadı 965,2 mm x 711,20 mm 'dir.

Alliance:

Tek adımda, hem kırma hem de delme yapabilen bu cihaz, istendiği takdirde sadece kenara dayayarak da bu işlemleri (kamerasız mod) yapabilir. Saatte 240 kalıp kırabilir. Hem single hem double kalıpları işleyebilen bu cihazın kabul ettiği en büyük kalıp ebadı 965,2 mm x 1193,80 mm 'dir.